Bylinkové léčení

Čas od času se přinutím k preventivní prohlídce. Nějaké odběry krve, změření tlaku. Na víc fakt nemám. Možná je to i tím, že jsem v posledních několika letech svědkem, jak mojí mamce každou návštěvou u lékaře přibývá diagnóz a s tím spojených „léčiv“. Přesně jak popisuje ve svých knihách MUDr. Jan Hnízdil ( Jak vyrobit pacienta ).

Na požádání obdaruji svými lektvary známé. Raději bych ale vysvětlila, jak si své vyléčení může jednoduše užít každý. Mám samozřejmě na mysli nemoci a úrazy, které bezprostředně neohrožují život.

Existuje mnoho alternativních způsobů léčení i jen zacílení na prevenci. Např. tradiční čínská medicína, ajurvéda, nejrůznější alternativní diagnostické metody… Já se zaměřuji jen na naše bylinky, stromy a keře, které mi rostou pod nosem.

Říká se, že účinné složky bylinkových preparátů jsou 50% úspěchu a 50% je víra, že mi bylinka pomůže. Vysvětlím svůj náhled, svůj postup.

Kdysi jsem si koupila knihy Herbář léčivých rostlin ( je to několik knížek, bylinky podle abecedy ) od Jiřího Janči a Josefa A. Zentricha. Ke knížkám je Receptář a ještě knížka Velký receptář alternativní medicíny. Vždycky si vyhledám podle příznaků chorobu a postup léčby – bylinky, jaké vitamíny doplnit a čím, jaké reflexní body na těle stimulovat…vše je o komplexním přístupu k sobě.

Tato knížka je pro mě také moc užitečná. Maria Treben je uznávaná bylinářka po celém světě. Jsou zde přehledně popsané základní informace, jednotlivě představené bylinky a abecedně seřazené velké množství nemocí a nejrůznějších neduhů s řešením jak na ně. Vždycky tam najdu co potřebuji. Časem jsem si vychytala, které čaje, tinktury a masti potřebuji mít trvale ve své domácí lékárničce.

Na tomto webu je také spousta užitečných a zajímavých informací: www.bylinkyprovsechny.cz

Každá nemoc má příčinu v oslabeném imunitním systému, což je náš ochranný štít. Máme zpomalit, odpočívat, zabalit se do peřin, popíjet čajíky, prostě se hýčkat. Namísto toho do sebe kopneme něco zázračně a hlavně rychle působícího z reklamy a pokračujeme v sebedestrukci. Po nějakém čase se tělo ozve znovu, tentokrát to může být horší.

Pro mě má využití bylinek ať už v prevenci, nebo léčbě ještě jednu velkou přidanou hodnotu k těm 50% víry. A tou je, že si konkrétní bylinku najdu v herbáři, zjistím si o ní co nejvíce informací ( kdy sbírat, jak sušit, kterou část použít, jaká forma přípravy ), sama si ji utrhnu a osobně zpracuji. Např. královna bylinek třezalka tečkovaná. Sušená nať i květ v kombinaci s dobromyslí, vrbkou úzkolistou, vřesem a měsíčkem je ten nejúčinnější čaj proti depresi, třezalkový olej z květů a poupat ulevuje od bolesti pohybového aparátu, působí na pohmožděniny, třezalková tinktura – to by byl popis na stránku co všechno dokáže vyléčit. Čaj z kopřivy dodá tělu železo a čistí krev, tinktura z kořenů vtíraná do pokožky hlavy povzbuzuje růst vlasů a krásně se lesknou… Láska k celému procesu ( svému milovanému tělu/svým milovaným bližním připravit lék ) je to největší kouzlo uzdravení. Sběr bylinek je procházka do přírody, čerpání energie, hluboké dýchání, při sběru a hledání si začneme všímat detailů, naučíme se naslouchat přírodě, rozzáříme se.